Propolisul are si efecte secundare? - Sanatate cu Dr. Catalin Luca - Comunitate
Sănătate cu dr Cătălin Luca - Site Oficial

Propolisul are si efecte secundare?

Mai Mult
acum 9 ani 6 luni #17 de Maria
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Stiu ca propolisul este un produs apicol foarte sanatos, dar oare are si efecte secundare? Voi ce stiti despre asta?

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 9 ani 6 luni #41 de Dorin
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Propolisul este super bun si nu știu sa aibă efecte secundare. Poți face un amestec din propolis, miere si polen si sa iei cate o lingurița dimineața si una seara. Problema la propolis este dacă il poți tolera. Eu cel puțin, nu il pot tolera sub nici un fel.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 9 ani 6 luni #65 de Andreia
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Propolisul nu are neapărat efecte secundare, dar stiu ca are ceva contraindicații si reacții adverse

Contraindicaţii la administrarea propolisului

Există aproximativ 1-2% din populaţie cu alergie la propolis, sau cu reacţii alergice la anumite substanţe ce intră în compoziţia sa. Ca rezultat al acestor alergii, propolisul nu este recomandat acelor persoane ce suferă de asemenea alergii.

Reacţii adverse ce pot apare la persoanele alergice după administrarea de propolis (intern sau/şi extern):
. Dermatite de contact la propolis
. Dermatite cosmetice după aplicarea de creme cu propolis
. Alergie la inhalarea de propolis cu spasme bronşice.
. Mucozităţi orale cu ulceraţii (tablete cu propolis, propolis de mestecat).
. Eczeme ocupaţionale la apicultori (propolis natural).
. Hipotensiune arterială (propolisul este spasmolitic şi astfel scade nivelul presiunii arteriale).

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 9 ani 6 luni #177 de Natura Vie
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Propolisul ca si alte produse ale stupului ( polenul crud, mierea, păstura, lăptișorul de matcă,propolisul ) nu au efecte secundare, cu condiția sa toleram produsul respectiv si sa nu facem alergie.
Important este si in acest caz sa fim atenti atunci cand administram propolisul si daca apar ceva semne ca nu il toleram sa ne oprim din al administra si sa cerem sfatul unui medic.

Natura Vie, magazinul online unde iți regăsești sănătatea

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Timp creare pagină: 0.124 secunde